בלוני הליום לאירועים

בלונים לאירועים

ברצוני במאמר זה לספר לכם קצת על גז לבלונים.

אז ככה: אוויר! אוויר הוא הגז הסובב אותנו. הוא מורכב מתערובת של חמצן וגזים נוספים והינו הגז הנפוץ ביותר לניפוח בלונים אם אין צורך שיצופו באוויר.
באוויר הזמין גם מקל ומוזיל את השימוש בבלונים ונוח לפתח מכשור לניפוח בלונים.

הליום
הליום הוא גז מקבוצת O בטבלת היסודות. הוא היסוד הקל ביותר אחרי חנקן. הליום הוא גז נטול צבע, ריח וטעם. הוא אדיש ליסודות אחרים ולכן, בלתי אפשרי שיישרף או יגרום לשריפה. מיכל מלא בהליום טהור יסומן לרטב ב- He4,6 שמשמעותו- הליום טהור ברמה של 99.996%

ג’וזף נורמן לוקייר גילה את ההליום ב1868 באטמוספירת הגז הסובבת את השמש. הוא קרא לגז על שם המילה היוונית לשמש הליוס.

סר וויליאם רמזי גילה הליום על פני כדור הארץ ב1895. הגז נמצא בכמויות טבעיות גדולות בארצות הברית, מקסיקו, קנדה, מדינות ברית המועצות לשעבר ודרום אפריקה. הליום מוקפא לנוזל בטמפרטורה של מינוס 268 מעלות ואז מועבר ממקום למקום במצבו הדחוס. הליום מאוכסן בלחץ רב במצב הגז שלו במכליי מתכת בגדלים שונים.

גז בלונים
בבלונים נעשה שימוש בתערובת של הליום ואוויר שלצורך העניין נקרא בשם “גז בלונים”. התערובת מורכבת מכ 98% הליום וכ 2% אויר. מולקולות האוויר הגדולות הרבה יותר ממולקולות ההליום מתנגשות בהן ומאטות אותן ובכך מאפשרות לבלונים לצוף זמן רב יותר. בשימוש בהליום טהור, זמן ציפת הבלונים יפחת. ברוב מכליי ההליום, הלחץ הוא 200 Bar . כשהמיכל מלא, מד הלחץ יראה כ- 3000 psi .

חנקן
אנשי מקצוע רבים משתמשים בחנקן. חנקן גם הוא גז אדיש ולכן אינו מגיב ליסודות אחרים ואינו גורם לשריפה. חנקן גם כן בעל מולקולות גדולות יותר ולכן לא יתכווץ כפי שמתכווץ אוויר בטמפרטורות נמוכות.

תמונות, רעיונות ובלונים! תוכלו לראות באתר ובעמוד הפייסבוק!

תודה רבה והמשך יום נעים מלא בבלונים. יוסף, אדון בלון.